jesus425.jpegNajważniejszą i najbardziej znaną relikwią męki Jezusa bez wątpienia jest Całun Turyński. Jest on starożytną lnianą tkaniną o wymiarach 436 na 110 cm. Całun został wykonany w Damaszku i tego rodzaju tkaniny były produkowane na Bliskim Wschodzie od II w. przed Chrystusem aż do końca I w. po Chrystusie. Koloryt płótna zasadniczo jest biały lecz czas i losy Całunu sprawiły, że zżółkł. Tkanina ta przedstawia odbicie w negatywie ciała mężczyzny w wieku 30-35 lat i wysokości 182 cm. Obecnie znajduje się on w Turynie, w kaplicy Świętego Całunu katedry pw. św. Jana Chrzciciela. Powstała nawet oddzielna nauka zajmująca się badaniem tej relikwii, syndologia. Dla chrześcijan tkanina ta przedstawia Jezusa, jednak nie oznacza to, że nie podejmowano prób demistyfikacji Całunu. Obecne wyniki badań wskazują, że na płótnie widnieje odbicie Jezusa z Nazaretu i na potwierdzenie tej tezy można pod kilka dowodów.
Po pierwsze, ciała ukrzyżowanych wrzucano do dołów na pożarcie przez zwierzęta. W przypadku Jezusa, jak dokumentują ewangeliści, postąpiono inaczej. Zdjęto ciało z szacunkiem, namaszczono je olejami i umieszczono w grobowcu należącym do Józefa z Arymatei i w którym jeszcze nikt nie leżał. Człowiek z całunu również był ukrzyżowany oraz owinięty w tkaninę z szacunkiem.
Po drugie, żydowski rytuał pogrzebowy nakazywał obmycie ciała umarłego. W przypadku jednak nagłej śmierci na skutek przemocy, gdy krew spływała nie robiono tego, ponieważ ? jak podają komentarze rabiniczne ? krew wówczas jest traktowana jako część ciała. Ciała Jezusa powołując się na ten casus nie obmyto i analogicznie jest z osobą z Całunu, jej ciała równie nie obmyto.
Po trzecie, tkaninę oddzielono od ciała z w sposób niezwykły i bardzo delikatny. Odbicie nie zostało uszkodzone, nie oderwano żadnych skrzepów. Ponadto skrzepy i odbicia ran nie zawierają żadnych śladów rozkładu czy zakażenia przyrannego. Mirra i aloes nie są w stanie tego dokonać.
Po czwarte, skazańca biczowano w czasie drogi na Golgotę, Jezusa zaś przed zatwierdzeniem wyroku. Człowiek z Całunu również kiedy był biczowany nie zmieniał pozycji ciała. Ponadto ślady dźwiganej belki nakładają się na ślady bicza, czyli są późniejsze.
Po piąte, Jezusa ukoronowano cierniem. Jest to jedyny znany taki przypadek w historii postępowania wobec skazańca. Głowa człowieka z Całunu ma zaś liczne ślady skrzepów w okolicach potylicy, czoła i skroni, świadczących o przebiciu skóry licznymi kolcami.
Po szóste, św. Jan zrelacjonował, że Jezusowi nie łamano goleni ponieważ już nie żył. Za to dla pewności przebito mu włócznią bok aż do serca, z którego wypłynęła krew i woda. Nie ma żadnej innej wzmianki historycznej o pośmiertnym przebijaniu boku skazańca włócznią. Nogi człowieka z Całunu również nie były łamane. Ponadto na odbiciu prawego boku widać krwawy ślad i okalający go jaśniejszy pierścień przypominający wylew osocza, które wygląda jak woda. Medycyna wykazuje, że w prawym przedsionku serca długo po śmierci utrzymuje się płynna krew, w której oddzielone są krwinki od osocza (sedymentacja). To oddzielenie widoczne na Całunie wykazuje, że ranę zadano po śmierci.
Po ósme, zarówno Jezus jak i osoba z Całunu przeszli męczarnie, które doprowadziły do deformacji twarzy.
Po dziewiąte, namalowanie takiego trójwymiarowego obrazu na płótnie lub tkaninie jest możliwe. Można je wykonać za pomocą pędzla o grubości porównywalnej wielbłądziego włosa i stojąc stojąc trzy metry od tkaniny. Zadanie to jest chyba jednak niewykonalne.
Czy Całun Turyński ma odbicie Jezusa? Prawdopodobieństwo tego, że to nie Chrystus wynosi 225 000 000 000:1. Słusznie na tak postawione pytanie odpowiedział w 1898 r. baron Mano, rzecznik włoskiego króla Wiktora Emanuela: ?Sądzicie panowie, że przez prawie 20 wieków przechowywano całun po jakimś nieznanym, zmaltretowanym zbrodniarzu? Czy przyjrzeliście się dobrze Jego twarzy? Przecież jeśli ktoś z was ma jakiekolwiek pojęcie o psychologii i frenologii od raz wam powie, do kogo ta jedyna twarz może należeć. A jeśli twierdzicie, że to nie jest autentyczna twarz Jezusa, to powiem wam iż ten, który ją namalował, musiał być Bogiem?.

WITAMY !

Witamy na stronie Parafii św. Piotra Apostoła w Ciechanowie.

Adres parafii:
ul. Wyspiańskiego 25
06-400 Ciechanów
woj. mazowieckie
Dekanat: ciechanowski-zachodni
tel. kom. 798 903 902

e-mail: piotrciechanow@yahoo.pl

NR KONTA PARAFII:
09 8213 0008 2001 0000 0459 0001

Porządek Nabożeństw:
Niedziela: g.7.00, 8.30, 10.00, 13.00, 11.30 (dzieci), 17.00 (młodzież)
Dzień powszedni: g.7.00 i 18.00
Spowiedź: 15 minut przed każdą Mszą św. W niedziele podczas wszystkich Mszy św.
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
od poniedziałku do piątku, od g.17:00 do 18:00
I piątek miesiąca:
Msze św. g.7.00, 10.00, 18.00
Spowiedź 30min. przed każdą mszą.
Pierwsza sobota miesiąca:
Msza św. wynagradzająca g.7.00
g.6.30 różaniec
I niedziela miesiąca:
Adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o g.13.00.
Kancelaria parafialna:
Czynna wtorek, czwartek i sobota w godz. 7.30 do 9.00
oraz od wtorku do piątku w godz.. 16.30-17.30.,

W poniedziałek i niedzielę nieczynna.