W dniach 13-20 lutego 2023 r., chcemy zorganizować pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Będziemy nawiedzać miejsca związane z życiem i działalnością Jezusa Chrystusa. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do ks. Przemysława. Zapisy przyjmowane będą do 20 listopada. Gorąco zachęcamy do udziału. Szczegółowy program znajduje się w rozwinięciu.

PROGRAM PIELGRZYMKI DO ZIEMI ŚWIĘTEJ, 13-20 LUTEGO 2023 R.

Dzień 1  03:30 – zbiórka uczestników wyjazdu na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wylot do Tel Awiwu planowany jest na godzinę 05:55. Po lądowaniu (około 10:50 czasu lokalnego) przejazd do Nazaretu. W czasach Jezusa był on małą wioską, którą mało kto znał – obecnie jest to jedno z większych miast na terenie Izraela. Pomimo tego, że jest to miasto izraelskie to niemal w całości zamieszkiwane jest przez arabów – zarówno wyznania muzułmańskiego jak i chrześcijańskiego. W trakcie naszej wizyty odwiedzimy Bazylikę Zwiastowania oraz Kościół św. Józefa, który został pobudowany nad domem, w którym wychowywał się Jezus. Następnie pojedziemy do Kany Galilejskiej, miejsca pierwszego cudu dokonanego na prośbę Maryi przez Chrystusa na godach weselnych (małżonkowie mogą tutaj zwyczajowo odnowić śluby małżeńskie). Po wyczerpaniu programu nocleg w Galilei.

Dzień 2  Wykwaterowanie z hotelu. Tego dnia wjedziemy na Górę Tabor – jest to miejsce przemienienia Chrystusa w obecności Apostołów Piotra, Jana i Jakuba. W dalszej części dnia będziemy zwiedzać obiekty położone nad Jeziorem Galilejskim: Tabgę (miejsce Prymatu św. Piotra, miejsce cudownego rozmnożenia chleba i ryb), Górę Błogosławieństw oraz Dom św. Piotra w Kafarnaum. W czasie zwiedzania zaplanowany jest także rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim. Po wyczerpaniu programu przejazd na nocleg do Betlejem, gdzie spędzimy pozostałe noclegi.

Dzień 3  Cały dzień zostanie przeznaczony na poznawanie Jerozolimy. Zwiedzanie rozpoczniemy od Góry Oliwnej, gdzie zobaczymy Kościół Ojcze Nasz, a także Kościół Dominus Flevit i Ogród Oliwny z Bazyliką Agonii oraz Grotą Zdrady. Dalej udamy się do starej Jerozolimy, gdzie przy Kaplicy Biczowania rozpoczniemy nabożeństwo drogi krzyżowej (wedle tradycji jest to ta sama droga, którą przeszedł Jezus Chrystus dokonując naszego odkupienia w dniu męczeńskiej śmierci na Golgocie). W trakcie drogi krzyżowej będziemy na Golgocie oraz przy Grobie Pańskim. Po zwiedzeniu Bazyliki Grobu przewidziany jest czas wolny na Starym Mieście. Powrót na nocleg do hotelu w Betlejem.

Dzień 4  Rano udamy się do pobliskiej miejscowości Beit Sahour. Nazwa miasta w przekładzie na język polski brzmi „dom stróżów nocnych”, ponieważ według tradycji w tym właśnie miejscu miał objawić się Archanioł Gabriel pasterzom i przekazać im nowinę o narodzinach Pana. Następnie udamy się do Betanii. Miejsce to wiąże się z jednym z większych cudów jakich dokonał Jezus, albowiem tutaj miał on wskrzesić swojego przyjaciela Łazarza. Następnie udamy się do Instytutu Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Miejsce to powstało w latach 50-tych poprzedniego wieku w celu upamiętnienia ofiar żydowskich okresu II Wojny Światowej. Według różnych szacunków w latach 1939-1945 zostało zamordowanych ponad 6 milionów żydów. Tego dnia udamy się również do leżącej niedaleko Instytutu Yad Vashem miejscowości Ein Karem. W miejscowości tej wedle tradycji chrześcijańskiej na świat miał przyjść Jan Chrzciciel. W pierwszej kolejności udamy się do Kościoła Nawiedzenia, który został wybudowany na pamiątkę spotkania Marii ze swoją krewną Elżbietą, która już 6-sty miesiąc nosiła Jana Chrzciciela w swym łonie. Udamy się również do kościoła Jana Chrzciciela, w którym jest czczone miejsce jego narodzin.

Dzień 5  Po śniadaniu udamy się do Jerozolimy. Tego dnia będziemy nawiedzać kościoły znajdujące się na Górze Syjon, która przylega do murów Starego Miasta Jerozolimy. Znajdują się tutaj ważne miejsca dla chrześcijaństwa takie jak: Wieczernik Pański, Dormitorium Matki Bożej, a także miejsce zaparcia się św. Piotra. Tego dnia jest również zaplanowany pobyt przy Ścianie Płaczu, która jest uważana za najświętsze miejsce judaizmu. W tym dniu udamy się również do Centrum Informacji Chrześcijańskiej, aby zobaczyć multimedialną wystawę Bożego Grobu. Powrót na nocleg do hotelu w Betlejem.

Dzień 6  Rano udamy się do Jerycha – ponoć najstarszego miasta świata – wymienionego zarówno w Starym Testamencie jak i w Ewangeliach (Drzewo Sykomory (św. Łukasza 4(5-8), Góra Kuszenia (św. Łukasza 19(1-10)). Dalej udamy się do Kasser Al Yahud – według tradycji jest to opisane w Nowym Testamencie miejsce, w którym Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa Chrystusa. Tego dnia nie zabraknie również chwili relaksu, albowiem jest przewidziany pobyt nad Morzem Martwym – jednym z najbardziej zasolonych akwenów wodnych na świecie. Średnie zasolenie jest ponad dziesięciokrotnie wyższe niż w Morzu Śródziemnym. Powrót na nocleg do hotelu w Betlejem.

Dzień 7 Śniadanie i zwiedzanie Betlejem – zobaczymy Bazylikę i Grotę Narodzenia Chrystusa, Kościół św. Katarzyny z Grotami św. Józefa i św. Hieronima oraz Grotę Mleczną. Będąc w Betlejem udamy się na Wzgórze Dawida, gdzie znajduje się zgromadzenie Karmelitanek – budowa klasztoru w tym miejscu została rozpoczęta przez św. Miriam Baouardy, której relikwie znajdują się w kościele.

Dzień 8 Wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko do Tel Awiwu. Wylot powrotny do Warszawy planowany jest na godzinę 11:40. Po lądowaniu  (około 14:50) i odebraniu bagaży zakończenie pielgrzymki.

Cena:  2950 PLN +  650 USD

Warunkiem zapisania się na pielgrzymkę jest dostarczenie wypełnionego zgłoszenia oraz wpłacenie zaliczki w wysokości 1000 PLN; pozostała część złotówek najpóźniej na 30 dni przed wyjazdem; dolary płatne pilotowi w Izraelu.

Cena obejmuje:

  • przelot samolotem Warszawa – Tel Awiw – Warszawa,
  • Przejazdy autokarowe na terenie Izraela,
  • zakwaterowanie w hotelu – pokoje 2,3 osobowe,
  • śniadania od 2-go do 8-go dnia oraz obiadokolacje od 1-go do 7-go dnia,
  • opiekę pilota, przewodnika miejscowego i kapłana,
  • ubezpieczenie COVID, KL, NNW, BP oraz składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

  • opłat związanych z realizacją programu (m. in.: bakszyszu, biletów wstępu oraz opłaty za zestaw do oprowadzania grup (ok. 100$/os.) – płatne pilotowi na terenie Izraela),
  • dopłaty do pokoju 1-os. w wysokości 350 USD/os. za cały wyjazd,
  • napojów do obiadokolacji, wydatków osobistych.

UWAGA!

  • paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki oraz nie może zawierać pieczątek syryjskich i libańskich,
  • Msze na terenie Ziemi Świętej będą zorganizowane zgodnie z życzeniem Księdza – opiekuna pielgrzymki,
  • uczestnicy pielgrzymki mogą dodatkowo ubezpieczyć się od chorób przewlekłych oraz od kosztów rezygnacji z wyjazdu,
  • dopuszczalny bezpłatny bagaż to: 20kg – bagaż główny oraz 5kg – bagaż podręczny,
  • program ma charakter ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
  • godziny odlotów mogą ulec zmianie.
  • Istnieje możliwość wpłacenia całej kwoty ceny wyjazdu w złotówkach – przelicznik dolar/złotówka ustalony będzie na około 30 dni przed wyjazdem.

Zapisy (do 20 listopada) i informacje – ks. Przemysław Krysztofiak.

WITAMY !

Witamy na stronie Parafii św. Piotra Apostoła w Ciechanowie.

Adres parafii:
ul. Wyspiańskiego 25
06-400 Ciechanów
woj. mazowieckie
Dekanat: ciechanowski-zachodni
tel. kom. 798 903 902

e-mail: piotrciechanow@yahoo.pl

NR KONTA PARAFII:
09 8213 0008 2001 0000 0459 0001

Porządek Nabożeństw:
Niedziela: g.7.00, 8.30, 10.00, 13.00, 11.30 (dzieci), 17.00 (młodzież)
Dzień powszedni: g.7.00 i 18.00
Spowiedź: 15 minut przed każdą Mszą św. W niedziele podczas wszystkich Mszy św.
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
od poniedziałku do piątku, od g.17:00 do 18:00
I piątek miesiąca:
Msze św. g.7.00, 10.00, 18.00
Spowiedź 30min. przed każdą mszą.
Pierwsza sobota miesiąca:
Msza św. wynagradzająca g.7.00
g.6.30 różaniec
I niedziela miesiąca:
Adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o g.13.00.
Kancelaria parafialna:
Czynna wtorek, czwartek i sobota w godz. 7.30 do 9.00
oraz od wtorku do piątku w godz.. 16.30-17.30.,

W poniedziałek i niedzielę nieczynna.